Skocz do głównej treści strony

Nowe zasady organziacji wycieczek szkolnych odwiosny?

Data: 25-01-2018

 Mamy styczeń 2018 roku i jesteśmy juz pół roku po reformie szkolnictwa więc czas dostosować wszystkie przepisy do nowych realiów. Ministerstwo pochyliło się nad tematem organziacji wycieczek i biwaków szkolnych. oto podstawowe założenia:

Nowy projekt Rozporządzenia  Ministerstwa Edukacji Narodowej  z dnia 4.01.2018 w sprawie warunków i sposobu organizacji przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki nie wszystkim przypadnie do gustu.

Zmienia pewne zasady w organizacji wycieczek szkolnych, biwaków i zielonych szkół i nie odnosi się do organizacji wypoczynku letniego.

Zakłada że szkoła bedzie mogła współdziałać  ze stowarzyszeniami, i innymi podmiotami, których przedmiotem działalności jest krajoznastwo i turystyka. 

Nadrzędnym celem tego projektu jest dostosowanie ustawy do nowej sytuacji po reformie oświaty. Znika z ustawy pojęcie „imprezy”, które do tej pory budziło duże kontrowersje wśród organizatorów turystyki, stojących na stanowisku iż podlega ona „Ustawie z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.”  

Najważniejsze zmiany:

Zrezygnowano z pojęcia Imprezy turystycznej, określania zajęć „lekcyjnych, pozalekcyjnych i pozaszkolnych”

Zastąpiono pojęcie „upowszechniania wypoczynku” na rzecz „upowszechniania aktywności fizycznej”

Zastąpiono pojęcie „przeciwdziałanie patologii społecznej” pojęciem „przeciwdziałanie zrachowaniom ryzykownym”

Zachowano możliwość łączenia funkcji przez wychowawcę jako kierownika wycieczki i wychowawcy.

Uzupełniono przepisy bezpieczeństwa o konieczność stosowania się do zasad ustalonych przez organy zarządzające danym terenem np.  regulaminy Parków Narodowych , tras turystycznych czy szlaków itp.

Ustalono trzy formy Krajoznawstwa i turystyki:

1.       Wycieczki przedmiotowe – jako form uzupełnienia programu wychowania przedszkolnego lub nauczania zajęć edukacyjnych dopuszczonych w danym przedszkolu lub szkole

2.       Wycieczki krajoznawczo-turystyczne   nie wymagające przygotowania kondycyjnego i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem

3.       Specjalistycznych wycieczek krajoznawczo-turystycznych wymagających od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem

 Co do samej wycieczki:

Kierownikiem wycieczki może być tylko osoba będąca pracownikiem pedagogicznym szkoły wyznaczona przez dyrektora. Nie może nim być już osoba, która posiada kurs kierownika wycieczek szkolnych a nie jest pracownikiem szkoły – czynnym nauczycielem. Motywowano to brakiem kontroli nad firmami organizującymi kursy kierownika kolonii oraz niejasnymi przepisami.

Kierownik wycieczki opracowuje program i regulamin wycieczki, zapoznaje uczniów rodziców i opiekunów z nim oraz z informuje o celu kosztach itp. Sam dysponuje środkami i rozlicza wycieczkę  i spisuje  sprawozdanie po wycieczce (wedle statutu szkoły).

Opiekunem może być osoba nie będąca pracownikiem szkoły np. rodzic, jednakże musi przedłożyć aktualną informację z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności – analogicznie jak wychowawca kolonijny (pytanie kto zapłaci za te  zaświadczenie ponieważ obecnie kosztuje około 30 zł)

Zrezygnowano z określania sposobu finansowania  wycieczek ze środków pozabudżetowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami o finansowaniu zadań oświatowych – są one w pełni finansowane z przez jednostki samorządu terytorialnego.  Ponadto wskazano, iż środki niezbędne do realizacji zadań oświatowych takich jak wynagrodzenie nauczycieli podczas organizowania krajoznawstwa i turystyki, o których mowa w ww. ustawie – Prawo oświatowe, są zagwarantowane w dochodach jednostek samorządu terytorialnego.   

Rozporządzenie nie wyjaśnia, czy  nauczyciele lub szkoły będą mogły organizować obozy lub kolonie letnie i na jakich zasadach.

Zastanawiające jest jak rozporządzenie wpłynie na organizację przez szkoły i przedszkola wycieczek tematycznych i o ile wzrosną koszty takiej wycieczki?

Dodatkowy obowiązek przedłożenia przez rodzica zaświadczenia o niekaralności zwiększa bezpieczeństwo dzieci ale ustawodawca nie przewiduje zwolnienia osób starających się o nie z opłat.

Nie wiemy czy i kiedy proponowane zmiany wejdą w takim kształcie, jednak zawsze możecie Państwo liczyć na pomoc w organizacji wycieczki do Runowa. 

Propozycje pobytu wraz z gotowym programem na biwaku w Runowie.

Informacje uzyskane w toku konsultacji społecznych. 

Jakub Rutkiewicz kontakt 602445113 

Grafika 1: Nowe zasady organziacji wycieczek szkolnych odwiosny?
Grafika 2: Nowe zasady organziacji wycieczek szkolnych odwiosny?
Grafika 3: Nowe zasady organziacji wycieczek szkolnych odwiosny?

Przejdź do góry strony