Pałac Pod Bocianim Gniazdem w Runowie

7 Gier Pata Parelliego

Utworzono: 10-12-2019

Parelli Natural Horsemanship (PNH) – szkoła jeździectwa naturalnego założona w 1981 roku przez Pata Parelliego, do którego 12 lat później dołączyła jego żona Linda Parelli. PNH przedstawia się jako największa szkoła naturalnego jeździectwa na świecie, posiadająca ponad 22 tysiące członków w 73 krajach

Oto podstawowe 7 gier opracowane przez Pata

Zabawa pierwsza: zabawa w przyjaźń. - Friendly Game

Ta zabawa udowadnia koniowi, że nie będziesz zachowywał się jak drapieżnik, że masz przyjazne zamiary i że można ci ufać. Musisz zdobyć jego zaufanie oraz być w stanie dotknąć go wszędzie przy pomocy "przyjaznego dotyku". Każdy obszar, którego koń broni, mówi ci coś o jego sceptycyzmie w stosunku do ciebie. Przy pomocy przybliżania i oddalania oraz bez stosowania przymusu, by się na to zgodził, doprowadź do tego, żeby koń pozwolił ci dotknąć każdego miejsca swojego ciała. Wtedy możesz posunąć się dalej i zacząć potrząsać linami, plastikowymi torebkami, czymkolwiek co przyjdzie ci do głowy; pomożesz w ten sposób koniowi stać się odważniejszym, bardziej pewnym siebie i mniej sceptycznym. Upewnij się, że koń ma luz na linie a nie jest trzymany krótko lub jest przywiązany.

Klucze do zabawy w przyjaźń: uśmiech, rozluźnienie, rytm, przybliżanie i oddalanie, odczulanie.

2. Gra druga - Porcupine Game (gra w jeża)
3. Gra trzecia - Driving Game (zabawa w prowadzenie)
4. Gra czwarta - Yo-yo Game (gra w yo-yo)
5. Gra piąta - Circling Game (gra w okrążanie)
6. Gra szósta - Sideways Game (chody boczne)
7. Gra siódma - Squeez Game (gra w przeciskanie)

Więcej możecie się dowiedzieć na szkoleniu z technik motywacyjnych koni
i pozytywnych wzmocnień (psychologia konia Parelli) 

Prowadząca - Gabriela Adamczewska - absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, kierunku filologia klasyczna, certyfikowany zoopsycholog i behawiorysta zwierząt. Zajmuje się treningiem zachowań i komunikacją międzygatunkową oraz szeroko pojętą pracą naturalną.

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF