Skocz do głównej treści strony

Zdrowa wigilia - czy to w ogóle możliwe?!

Data: 14-12-2015

 Polskie postne menu wigilijne należy do jednych najzdrowszych świątecznych zestawów dań na świecie, słyszymy od dawna od dietetyków, którzy namawiają do jedzenia wigilijnych potraw przez cały rok, a nie tylko od Święta. Walory naszych świątecznych dań docenili także brytyjscy dziennikarze medyczni z portalu Lifesum, którzy wraz z naukowcami przygotowali ranking prozdrowotnych potraw królujących na świątecznych stołach krajów Europy.

Brytyjscy eksperci przeanalizowali zawartość przede wszystkim węglowodanów i tłuszczów w świątecznych potrawach. Na tej podstawie ustalili, że w Europie najzdrowsza jest świąteczna kuchnia francuska. Na obiad jadany w pierwszy dzień Świąt, najważniejszy posiłek Bożego Narodzenia we Francji, składa się wędzony łosoś, świeże ostrygi, pasztet z gęsich wątróbek oraz indyk nadziewany jadalnymi kasztanami. Na deser Francuzi najczęściej jedzą bakalie i świeże owoce.

Na drugim miejscu znalazła się kuchnia Czechów, która jest bardzo podobna do naszej. U nich także wigilia w tradycyjnym wydaniu jest dniem postnym. Głównym daniem podawanym w ciągu dnia jest złocista chałka z rodzynkami lub štóla, czyli rodzaj pieczonego bożonarodzeniowego ciasta, nadziewanego suszonymi owocami i orzechami, oprószonego cukrem pudrem, w kształcie bochenka. - Ma ono przypominać „małego Jezuska w pieluszce”, a danie to pochodzi z Niemiec – wyjaśnia nam Jan Krivos, sekretarz ambasady Republiki Czeskiej.

„W Europie najzdrowsza jest świąteczna kuchnia francuska. Na drugim miejscu znalazła się kuchnia Czechów, która jest bardzo podobna do naszej. Polskie menu wigilijne w brytyjskim rankingu zajęło trzecie miejsce.”

Gastronomiczną kulminacją dnia była i jest uroczysta kolacja. Do dziś na bogato zastawionym stole powinien znaleźć się „czarny kuba”, czyli danie z grzybów i kaszy jęczmiennej z czosnkiem, gotowanych i suszonych owoców, soczewicy lub grochu. - Zgodnie z tradycją spożywanie nasion roślin strączkowych miało zapewnić rodzinie pomnażanie majątku – wyjaśnia Jan Krivos.

 

 

 

W dzisiejszych czasach uroczysta wigilijna kolacja składa się z zupy rybnej i smażonego karpia wigilijnego podanego z sałatką ziemniaczaną. W zależności od regionu przygotowuje się jeden z dwóch rodzajów sałatki: czeską (z majonezem, warzywami korzeniowymi, w szczególności marchewką, słodko-kwaśnymi ogórkami, groszkiem, jajkiem i ziemniakami) lub morawską (bez majonezu, podobna do wiedeńskiej sałatki ziemniaczanej). Obecnie karpia smaży się w panierce (warstwa mąki, jajka solone z odrobiną piwa lub mleka, bułka tarta). Dawniej karpia przygotowywano również na słodko lub kwaśno.

Polskie menu wigilijne w brytyjskim rankingu zajęło trzecie miejsce. Jego twórcy nie wyjaśniają jednak, co w naszej kuchni jest tak niezdrowe, że zostaliśmy wyprzedzeni przez Czechów. Przyznają tylko, że docenili nasze potrawy z ryb, kapusty i maku.

Najsłabiej w rankingu wypadła zaś kuchnia samych jego twórców. Na brytyjskie potrawy świąteczne składają się pieczona wołowina, gęsty sos chlebowy i pieczone ziemniaki oraz deser - pudding z dużą ilością cukru, masła, bakalii i brandy. Wszystko bogate w tłuszcze i cukry.

Żródło:D. Romanowska z dn. 14.12.2015 r. http://nauka.newsweek.pl/wigilia-jest-zdrowa-naukowcy-ocenili-potrawy-swiateczne,artykuly,354061,1.html 

Grafika 1: Zdrowa wigilia - czy to w ogóle możliwe?!
Grafika 2: Zdrowa wigilia - czy to w ogóle możliwe?!
Grafika 3: Zdrowa wigilia - czy to w ogóle możliwe?!
Grafika 4: Zdrowa wigilia - czy to w ogóle możliwe?!
Grafika 5: Zdrowa wigilia - czy to w ogóle możliwe?!
Grafika 6: Zdrowa wigilia - czy to w ogóle możliwe?!
Grafika 7: Zdrowa wigilia - czy to w ogóle możliwe?!
Grafika 8: Zdrowa wigilia - czy to w ogóle możliwe?!
Grafika 9: Zdrowa wigilia - czy to w ogóle możliwe?!
Grafika 10: Zdrowa wigilia - czy to w ogóle możliwe?!

Przejdź do góry strony