Ciekawe znalezisko w Runowie

Zabytki archeologiczne

Utworzono: 16-04-2019

Niezwykłe archeologiczne odkrycie w Runowie.

Podczas prac na terenie naszej Stajni Pałac Runowo, w stercie torfu, znaleźliśmy prawie cały dzban na wodę.

Jego wygląd oraz stan możecie ocenić sami.

Zgodnie z prawem takie znaleziska należą do Państwa więc przekazaliśmy go do Muzeum w Lęborku, które przygotowało dla nas informację o nim:

Dzban ceramiczny typu siwak.

Tego typu ceramika naczyniowa była bardzo charakterystyczna dla rejonu Lęborka. W trakcie badań archeologiczno-architektonicznych kwartału zabudowy prowadzonych w 2012 roku pomiędzy Placem Pokoju a ul. Młynarską odnaleziono wiele fragmentów wyrobów garncarskich. Pośród ceramiki naczyniowej ponad 80 % stanowiła ceramika typu siwaki. Nazwa „Siwak” jest potoczną dla naczyń wyrabianych z gliny żelazistej, wypalanych w atmosferze redukcyjnej, tj. z ograniczonym dostępem tlenu.

Wyroby te były zazwyczaj wykonywane z występujących w rejonie Lęborka właśnie glin żelazistych przez miejscowych garncarzy. Dla późnego średniowiecza stosowano powszechnie charakterystyczną dla warsztatu garncarskiego technikę taśmowo – ślizgową. W trakcie w/w badań odnaleziono wyroby garncarskie, których datacja zaczyna się od II poł XIV wieku. Odnaleziono również ceramikę z przełomu XV/ XVI wieku.

Tak więc znalezisko w Runowie można wstępnie umieścić w przedziale wiekowym między końcem XIV a XVI wiekiem na podstawie analogicznych znalezisk w trakcie badań archeologicznych prowadzonych na terenie starego miasta Lęborka.

 

 

Ciekawe znalezisko w Runowie
Ciekawe znalezisko w Runowie
Ciekawe znalezisko w Runowie

Przejdź do góry strony

Runowo. Spotkajmy się tutaj