Pałac Pod Bocianim Gniazdem w Runowie

O nas

"Pałac pod Bocianim Gniazdem" w Runowie to XVIII wieczny pałac położony na Kaszubach, 14 km od Lęborka. Miejscowość usytuowana jest na skraju lasu, w którym znajduje się XIII-wieczne Grodzisko oraz liczne strumienie pośród polodowcowych wzgórz. Położenie koło Góry Białej, czyste jezioro wśród lasów, możliwość wędrówek pieszych, konnych i rowerowych, czysty i nieskażony teren, to walory które mogą zadowolić każdego turystę przebywającego w tych okolicach. Na terenie 5 ha znajdują się m.in. Wioska Indiańska, Małpi Gaj, place zabaw i boiska oraz wiele innych atrakcji.

Świadczymy usługi turystyczne organizując wszelkiego rodzaju aktywny wypoczynek dla dzieci i dla dorosłych. Naszą wielką pasją są konie a nasza Stajnia Pałac Runowo będąca Certyfikowanym Ośrodkiem Jeździeckim PZJ prowadzi zajęcia, kursy i szkolenia jeździeckie dla dzieci i dorosłych.

Prowadzimy także kompleksową obsługę Cateringową oraz organizujemy różnego rodzaju eventy, pikniki, imprezy okolicznościowe, wesela i komunie.

Historia

Runowo - miejscowość położona przy trasie Słupsk-Lębork. Pierwsza wzmianka datuje się na 1421 rok, gdzie wieś wymieniana jest jako lenno rodu Grumbkowsches. W roku 1523 dzięki Jasperowi Grumbkow miejscowość otrzymuje nazwę Runowo. W 1690 roku dzięki staraniom Joachima von Grubkow i Fryderykowi III powstaje tutaj dom dla 12 ubogich kobiet, które były podporządkowane zarządcy majątkowemu. W zamian za pracę otrzymywały "bony żywnościowe" oraz opał. Sama miejscowość do roku 1784 posiadała jeden powóz, kuźnię, młyn wodny, tartak oraz nauczyciela. W okresie międzywojennym dzięki walorom przyrodniczym staje się miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców pobliskich miast. W okresie międzywojennym i w czasie wojny w Pałacu mieściła się siedziba folwarku (Gutshaus). Pałacowy dach od zawsze zamieszkany jest przez bociany, a w pobliskim lesie znajdują się nadal lęgowiska czarnego bociana.

Po wojnie przez ponad rok była tu szkoła a potem PGR. W latach 60-tych pałac wraz z terenem przeszedł na własność PKP, które stworzyły tu ośrodek wypoczynkowy. Od 2005 roku właścicielami ośrodka jest Rodzina Rutkiewiczów, która nieprzerwanie związana jest z Pałacem od 1996 roku.

W 2005 roku swoją działalność rozpoczęła Stajnia Pałac Runowo, która po kilku latach jako Ośrodek Jeździecki otrzymała certyfikat 3 stopnia Polskiego Związku Jeździeckiego.

Pobyt w gminie Potęgowo to dobry sposób, aby odpocząć z dala od zgiełku miasta wśród pięknej przyrody.

 

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF