Pałac Pod Bocianim Gniazdem w Runowie

O nas

"Pałac pod Bocianim Gniazdem" w Runowie to XVIII wieczny pałac położony na Kaszubach, 14 km od Lęborka. Miejscowość usytuowana jest na skraju lasu, w którym znajduje się XIII-wieczne Grodzisko, oraz liczne strumienie pośród polodowcowych wzgórz. Położenie koło Góry Białej, czyste jezioro wśród lasów, możliwość wędrówek pieszych, konnych i rowerowych, czysty i nieskażony teren, to walory które mogą zadowolić każdego turystę przebywającego w tych okolicach. Na terenie 5 ha znajdują się różnorodnego rodzaju place zabaw i boiska, Wioska Indiańska, Małpi Gaj i inne atrakcje.

Świadczymy usługi turystyczne organizując wszelkiego rodzaju aktywny wypoczynek dla dzieci i dla dorosłych. Naszą wielką pasją są Konie oraz Stajnia Pałac Runowo będąca Certyfikowanym Ośrodkiem Jeździeckim PZJ.

Prowadzimy także kompleksową obsługę Cateringową oraz organizujemy różnego rodzaju eventy, pikniki, imprezy okolicznościowe, wesela i komunie.

Historia

Runowo - miejscowość położona przy trasie Słupsk-Lębork. Pierwsza wzmianka datuje się na 1421 rok, gdzie wieś wymieniana jest jako lenno rodu Grumbkowsches. W roku 1523 dzięki Jasperowi Grumbkow miejscowość otrzymuje nazwę Runowo. W 1690 roku dzięki staraniom Joachima von Grubkow i Fryderykowi III powstaje tutaj dom dla 12 ubogich kobiet, które były podporządkowane zarządcy majątkowemu. W zamian za pracę otrzymywały "bony żywnościowe" oraz opał. Sama miejscowość do roku 1784 posiadała jeden powóz, kuźnię, młyn wodny, tartak oraz nauczyciela. W okresie międzywojennym dzięki walorom przyrodniczym staje się miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców pobliskich miast. Położenie koło Góry Białej, czyste jezioro wśród lasów, możliwość wędrówek pieszych, konnych i rowerowych, czysty i nie skażony teren to walory, które mogą zadowolić każdego turystę przebywającego w tych okolicach. W okresie Międzywojennym i w czasie wojny w Pałacu mieściła się siedziba folwarku (Gutshaus). Z informacji byłych właścicieli wynika iż od zawsze były tu bociany, natomiast w pobliskim lesie znajdują się nadal lęgowiska czarnego bociana.

Po wojnie przez ponad rok była tu szkoła a potem PGR. W latach 60-tych pałac wraz z terenem przeszedł na własność PKP, które stworzyły tu ośrodek wypoczynkowy. Od 2005 roku właścicielami ośrodka jest Rodzina Rutkiewiczów, która wcześniej dzierżawiła go od 1996 roku.

W 2005 roku powstała również Stajnia Pałac Runowo, która po paru latach jako Ośrodek jeździecki otrzymała certyfikat 3 stopnia Polskiego Związku Jeździeckiego.

Pobyt w gminie Potęgowo to dobry sposób, aby odpocząć z dala od zgiełku miasta wśród pięknej przyrody.

 

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF