Pałac Pod Bocianim Gniazdem w Runowie

Konie w Runowie

Utworzono: 14-10-2019

Przed II Wojną Światową w gospodarstwie jakie mieściło się na terenie Pałacu Pod Bocianim Gniazdem hodowano konie różnej rasy. Stajnia liczyła ponad 100 koni. między innymi konie staropruskie – Trakeny jak podaje wikipedia:

Koń trakeński – rasa konia pochodzenia staropruskiego.

Przodkiem konia trakeńskiego jest schweiken – silny pruski kuc, wyhodowany przez Prusów. Schweikeny/trakeny zawsze były w centrum zainteresowania, dlatego też poddawano je krzyżówkom uszlachetniającym, aby połączyć cechy wytrwałego konia prymitywnego ze wzrostem, wytrzymałością, szybkością oraz dobrym charakterem koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej. W 1732 roku została założona przez Fryderyka Wilhelma I Pruskiego Królewska Stadnina Trakenów w Trakenach, skąd wzięła się nazwa tego konia.

Koń ten posiada szlachetną głowę z dużymi oczami, długą, dobrze ukształtowaną szyję, kłąb dość krótki, ale wysoki i dobrze zarysowany. Jego pierś jest szeroka, a łopatki długie i skośne. Średnio długi, silny grzbiet kończy się lekko opadającym i dobrze umięśnionym zadem. Jego nogi są delikatne, ale suche i o mocnej kości. Wysokość w kłębie wynosi zazwyczaj 160-175 cm. Umaszczenie ma jednolite, raczej nie siwe. (wg Wikipedii)

Schweikeny/trakeny są końmi wszechstronnego użytku – potrafią świetnie skakać, sprawdzają się w konkurencjach WKKW oraz w ujeżdżeniu. Konie tej rasy mają spokojny charakter, są przyjazne, chętne do pracy i szybko się uczą. ( Obecnie w Stajni Pałac Runowo posiadamy konia tej rasy. Jest nim Polinezja, na którym z powodzeniem startuje zawodniczka naszego klubu Magdalena Rutkiewicz .

Konie w Runowie
Konie w Runowie
Konie w Runowie
Konie w Runowie
Konie w Runowie

Przejdź do góry strony

Zaznacz, aby wygenerować wersję PDF