Odznaki PZJ

Polski Związek Jeździecki wprowadził czterostopniowy system odznak jeździeckich:

  • Jeżdżę Konno
  • Brązowa Odznaka Jeździecką
  • Srebrna Odznaka Jeździecką
  • Złotą odznakę Jeździecką

Jego celem jest podniesienie poziomu polskiego jeździectwa oraz zwiększenia jakości nauczania w certyfikowanych ośrodkach Polskiego Związku Jeździeckiego.

Do egzaminów przystępujemy w schludnym stroju jeździeckim; mile widziany strój konkursowy: frak, koszula konkursowa bądź koszulka polo, białe bryczesy, sztyblety + czapsy, lub oficerki.

Uczestnik, aby zdać odznakę, jest zobowiązany do przestrzegania regulaminu odznak, który jest dostępny do pobrania na stronie PZJ KLIKNIJ TUTAJ >

  • Odznaka "Jeżdżę Konno"

    Odznaka jeździecka "Jeżdżę Konno"

     

    • Uzyskanie pierwszej obowiązkowej odznaki oraz przypinki jeździeckiej
    • Zwolnienie jeźdźca z części praktycznej- stajennej na egzaminie BOJ
    • Wpis jeźdźca do rejestru Polskiego Związku Jeździeckiego
    • Możliwość zdawania BOJ


    Co muszę potrafić, by podejść do egzaminu?


    NA KONIU: Poruszać się w trzech podstawowych chodach: stęp, kłus, galop. Świadomie znać i potrafić zmienić nogę anglezowania oraz nogę w galopie. Poprawnie wykonywać półsiad, kłus ćwiczebny oraz galop w półsiadzie jak i w pełnym siadzie. Wiedzieć i potrafić wyjeżdżać podstawowe figury na ujeżdżalni (zmiany kierunku, koła, wolty). Przejeżdżać przez trzy drągi ustawione na stęp i na kłus.

     

    W STAJNI: Wykonywać takie zadania jak: Podejdź do konia i nałóż kantar. Wyprowadź konia z boksu i przywiąż bezpiecznym węzłem. Wyczyść kopyta. Wyczyść konia. Wymień podstawowy sprzęt służący do pielęgnacji konia. Wskaż następujące części ciała konia: kłąb, lędźwie, słabiznę, staw barkowy, ramię, łokieć, przedramię, nadgarstek, guz biodrowy, guz kulszowy, udo, kolano, podudzie, staw skokowy, nadpęcie, staw pęcinowy, pęcinę, koronkę, kopyto, strzałkę, kasztany, ostrogi, sanki, ganasze, potylicę, mostek. Przynieś i załóż ogłowie wędzidłowe. Wymień najważniejsze części ogłowia wędzidłowego. Zademonstruj poprawne dopasowanie ogłowia. Przynieś siodło i osiodłaj konia. Wymień części siodła sportowego. Załóż ochraniacze. Wymieńm kilka rodzajów ochraniaczy. Wyprowadź konia ze stajni i zawróć. Przygotuj konia do wsiadania i wsiądź. Dopasuj długość puślisk i podciągnij popręg. Zsiądź z konia. Opisz czynności, które wykonujesz. Rozsiodłaj konia. Zdejmij ogłowie i nałóż kantar. Opisz czynności, które wykonujesz. Załóż derkę. Wymień kilka rodzajów derek. Opisanie czynności, które wykonujesz.


    NA CZĘŚCI TEORETYCZNEJ: Wszystko z zakresu książeczki JEŻDŻĘ KONNO W STAJNI PAŁAC RUNOWO, którą każdy z uczestników dostaje GRATIS w pierwszym dniu obozu.

Odznaką "Jeżdżę konno" to pierwsza i podstawowa odznaka jeździecka, która świadczy o tym że znam konie i potrafię się z nimi dobrze obchodzić. To ona otwiera nam drogę do dalszej kariery jeźdźca. 

czytaj więcej

  • Brązowa Odznaka Jeździecka
    • Uzyskanie drugiej, obowiązkowej odznaki oraz przypinki jeździeckiej, potwierdzających umiejętności jeźdźca
    • Wpis jeźdźca do rejestru Polskiego Związku Jeździeckiego
    • Zdobycie uprawnień do startu w zawodach regionalnych do klasy L włącznie.

     

    Co muszę potrafić, by podejść do egzaminu?


    NA KONIU: Zaprezentowanie czworoboku na BOJ (program ujeżdżeniowy jest dostępny do pobrania na stronie PZJ https://pzj.pl/odznaki-jezdzieckie/) Po zdanej próbie ujeżdżeniowej uczestnik ma do przejechania parkur składający się z sześciu skoków w tym krzyżak, oksery i stacjonaty. Przeszkody mają wysokości 70-75cm. Przejazd jest zakończony obowiązkowym przejściem do kłusa oraz wyjechania z parkuru w stępie.

     

    NA CZĘŚCI TEORETYCZNEJ: Znać odpowiedzi na pytania, które drukujemy z zakładki https://pzj.pl/odznaki-jezdzieckie/ i wypożyczamy uczestnikom na czas pobytu na obozie w Stajni Pałac Runowo.

Jest to drugi stopień "wtajemniczenia" w jazdę konno. Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest posiadanie odznaki Jeżdżę Konno. Cena za przystąpienie do egzaminu wynosi 350,00 zł 

czytaj więcej

  • Srebrna Odznaka Jeździecka

    Odznaka Srebrna odpowiada wymogom europejskiej odznaki EPC. (Equivalent of Euro Pony Club Riding Test).

    Egzamin składa się z dwóch części:

    • część praktyczna: część ujeżdżeniowa – wykonanie czworoboku klasy P (dostępny na stronie www.pzj.pl w zakładce System Szkolenia / Odznaki Jeździeckie). Niedopuszczalne jest używanie jakichkolwiek wodzy pomocniczych. Obowiązują ogólne zasady z przepisów dyscypliny ujeżdżenia. Nie zaliczona część ujeżdżeniowa egzaminu powoduje niedopuszczenie do zdawania części w skokach. Wykroczenie konia czterema kończynami poza czworobok lub trzeci błąd w programie eliminują z egzaminu.

     

    • część skokowa: pokonanie 7 skoków o wysokości 80-85 cm (w tym jeden szereg dwuczłonowy) Kuce – wysokość przeszkód maksymalnie 70 cm. Obowiązuje dosiad skokowy. Przejazd zakończony jest obowiązkowym przejście do kłusa, a następnie stępa i opuszczeniem parkuru w stępie. Wzory parkurów dostępne są na stronie www.pzj.pl w zakładce System Szkolenia / Odznaki Jeździeckie. Drugie nieposłuszeństwo konia/ kuca, upadek jeźdźca lub konia/ kuca oraz brak panowania nad koniem/ kucem — eliminują z egzaminu. Obowiązują ogólne zasady z przepisów dyscypliny skoki przez przeszkody.

    Podczas egzaminu w części ujeżdżeniowej stosuje się kiełzna zgodne z regulaminem krajowym dyscypliny ujeżdżenia, w części skokowej dopuszcza się jedynie kiełzna wędzidłowe zgodne z regulaminem dyscypliny skoków przez przeszkody. Dozwolone jest użycie ochraniaczy i jazda z batem. Użycie ostróg jest dopuszczalne za zgodą komisji egzaminacyjnej.

     

    Z egzaminu praktycznego (z części odpowiadającej uprawianej dyscyplinie) na Odznakę Srebrną zwalniani są zawodnicy posiadający aktualną klasę sportową, a z części skokowej egzaminu także osoby mające zdany skokowy egzamin licencyjny.

    • część teoretyczna – zagadnienia: • rozszerzone wiadomości z pielęgnacji, żywienia i zdrowia koni; • rozszerzone wiadomości z teorii jazdy konnej; • chody koni; • opis stosowanych pomocy podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń; • figury na ujeżdżalni; • podstawy teorii skoków przez przeszkody; • zasady jazdy w terenie; • pierwsza pomoc.

    Obowiązuje znajomość pytań egzaminacyjnych – wykaz dostępny jest na stronie www.pzj.pl w zakładce Szkolenia / Odznaki Jeździeckie. Pytania na egzaminie teoretycznym – min. 3 pytania z powyższych tematów. Poruszane zagadnienia i formę pytań należy dostosować do wieku zdającego. Oceną za każdą część egzaminu jest „zaliczony” lub „niezaliczony” Niezdany egzamin nawet cząstkowy może być zdawany powtórnie w następnym dogodnym terminie. Dopuszcza się poprawkę z jednej części egzaminu (skoki albo teoria).

    Szkolenie i przygotowanie do egzaminu pod okiem kadry Stajni Pałac Runowo

Odznaka Srebrna odpowiada wymogom europejskiej odznaki EPC. (Equivalent of Euro Pony Club Riding Test). Jest trzecią kategorią odznak jeździeckich. Cena za przystąpienie do egzaminu wynosi 450,00 zł 

czytaj więcej

  • Miejsce egzaminu

    "Stajnia Pałac Runowo” Runowo 23 76-230 Potęgowo (Pałac pod Bocianim Gniazdem) www.runowo.pl

"Stajnia Pałac Runowo” Runowo 23 76-230 Potęgowo (Pałac pod Bocianim Gniazdem).

czytaj więcej

  • Wymagane dokumenty
    • Osoby zdające egzamin poprawkowy – protokół z poprzedniego egzaminu
    • Osoby niepełnoletnie – pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych na udział w egzaminie
    • Osoby pełnoletnie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość

Przed przystąpieniem do egzaminu należy przygotować kilka dokumentów. 

czytaj więcej

  • Opłaty
    • Koszty organizacyjne – od 350 zł
    • Udział w egzaminie na własnym koniu — bezpłatnie 
    • Wypożyczenie konia na egzamin - 100 zł
    • Boks – 20 zł – ilość miejsc ograniczona
    • Nocleg od 220 zł / pokój 2 os  liczba miejsc ograniczona (pokój wieloosobowy od 100 zł/os)                             
    • Wyżywienie: śniadanie – 30, obiad -  40, kolacja-  30 zł    

Opłaty — dla osób spoza obozu Wakacje w siodle.

czytaj więcej

  • Zgłoszenia

    Minimalny wiek egzaminowanego: 6 lat. (wg rocznika urodzenia)

    Egzamin jest przeprowadzany przez 2 Szkoleniowców PZJ z aktualną licencją PZJ.

    Przewodniczący minimum Instruktor Sportu.

    Zgłoszenia przez system ARTEMOR

    IMIĘ, NAZWISKO, DATA I MIEJSCE URODZENIA, PESEL, ADRES ZAMIESZKANIA, TELEFON KONTAKTOWY.

    Osoby przyjeżdżające z własnym koniem i niekorzystający z naszych boksów są zobowiązane do zapewnienia odpowiedniej opieki i oprowadzenia ich na wyznaczonym terenie lub zabezpieczenie ich we własnej przyczepie.

    Organizator nie odpowiada za wypadki, szkody i kradzieże powstałe w trakcie egzaminu . Komitet organizacyjny nie ponosi żadnej odpowiedzialności w razie wypadków i zachorowań koni, zawodników, trenerów, luzaków, jak również w przypadku  kradzieży, zniszczeń, pożarów i innych wydarzeń. Uczestnicy egzaminu  i właściciele odpowiadają osobiście za zniszczenia w stosunku do osób trzecich, spowodowane przez nich samych, ich pracowników lub konie. 

Zgłoszenia przez system ARTEMOR

czytaj więcej

  • Informacje o odznakach

    Podczas pobytu na Wakacjach w siodle w Stajni Pałac Runowo — obozie jeździeckim, chętni uczestnicy mogą zdawać na Powszechne Odznaki Jeździeckie PZJ.

    Podczas naszych obozów i kolonii istnieje możliwość uzyskania takiej odznaki. Każdy obóz i kolonia kończą się egzaminem i zdaniem na odznakę Jeżdżę Konno ,którą uczestnicy dostają w ośrodku Pałac pod Bocianim Gniazdem w Runowie. Egzamin przeprowadza Licencjonowany Instruktor ośrodka jeździeckiego. Odznaki brązową i srebrną można zdać po wcześniejszym uzgodnieniu z instruktorem.

    Odznaki: Brązowa,  Srebrna i Złota sprawdzają umiejętności jeździeckie poszczególnych osób i wiążą się ze zdaniem egzaminu przed komisją sędziowską PZJ. Specjalnie w tym celu przyjeżdża licencjonowana komisja  sędziowska i przeprowadza egzamin. W naszym ośrodku jeździeckim przeważnie przewodniczącym jest Pan Stanisław Iskierko.

    Odznaka Brązowa uprawnia do startów w zawodach regionalnych  w klasie:

    • mini LL – 60 cm
    • LL – do 90 cm
    • L – 100 cm;

Podczas pobytu na Wakacjach w siodle w Stajni Pałac Runowo — obozie jeździeckim, chętni uczestnicy mogą zdawać na Powszechne Odznaki Jeździeckie PZJ.

czytaj więcej

Przejdź do góry strony

Runowo. Spotkajmy się tutaj